. .
شبکه اجتمایی
شبکه اجتمایی
شبکه اجتمایی
چهارشنبه 23 آبان 1397   02:42:44

  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

اخرین اخبار
1397/8/15 سه‌شنبهمعاون شهرسازی و معماری شهردار قم تاکید کرد:

لزوم توجه متولیان امر در مناطق جهت جلوگیری از اجرای نماهای نامتعارف

دومين جلسه نشست مشترك حوزه معاونت شهرسازی و معماری با شهرداران مناطق با هدف ساماندهی نماهای شهری و سیما و منظر شهر و با موضوع هماهنگي در خصوص نخستين دستورالعمل ساماندهي نماهاي شهر قم برگزار گردید.

غلامرضا جانقربان با اعلام این خبر اظهار داشت:  نظر به اهمیت ساماندهی نماهای شهری و سیما و منظر شهر موضوع هماهنگي در خصوص نخستين دستورالعمل ساماندهي نماهاي شهر قم در دستور کار جلسه قرار گرفت و مطرح شد.
وی با اشاره به قرائت كليات موضوع و اهداف دستورالعمل و لزوم تصويب آن براي شهرداران مناطق افزود: مقرر گرديد سوابق مربوطه در اختیار حاضرین در جلسه قرار گرفته و پس از مطالعه، در جلسه آتي نسبت به تصویب آن  اقدام گردد.
معاون شهرسازی و معماری شهردار قم با بیان اینکه شهر مقدس قم به عنوان ام القرای  جهان اسلام ، شهری مذهبی با پیشینه تاریخی و سبک معماری خاص کویری شناخته شده است،تصریح کرد: باید رصد و پایش دائمی در حوزه سیما و منظر شهری وجود داشته باشد تا رشد نماهای نامتعارف رومی، شیشه ای و پرده ای(کامپوزیت) و غیره منجر به از هم گسستگی فرهنگی و در نهایت یک بحران فرهنگی نشود.
جانقربان با اشاره به اینکه دستورالعمل سیما و منظر شهری مصوب کمیسیون ماده پنج بوده و جزء ضوابط معماری و شهرسازی شهر است؛ خاطرنشان کرد: هر گونه تخطی و عدول از آن به عنوان یک تخلف قابل پیگیری بوده و مرجع رسیدگی به این تخلف ها کمیسیون ماده 100 شهرداری است و  توجه متولیان امر در مناطق جهت جلوگیری از اجرای نماهای نامتعارف مانند رومی ، شیشه ای و پرده ای و غیره در ساختمان های شهر از وظایف شهرداری قم است که این امر با همکاری مردم و سایر نهادها از جمله سازمان نظام مهندسی و جامعه مهندسی امکان پذیر خواهد بود.
معاون شهرسازی و معماری خاطر نشان کرد: بحث معماری و شهرسازی کاملا تخصصی است و ضرورت دارد که با نگاهی تخصصی به آنها پرداخته شود و مهم تر  آنکه، مطابق ضوابط اجرا گردد.
وی ضمن اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در توجه به معیارهای اسلامی و نمادهای انقلابی در معماری شهر قم و با توجه به اهمیت جهانی و ملی شهر مقدس قم به عنوان حرم اهلبیت (ع) و آینه نظام مقدس جمهوری اسلامی ، خواستار توجه ویژه به سیما و منظر شهری قم توسط مناطق و سایر دستگاهها و نهادهای دیگر  شد.
معاون شهرسازی و معماری شهردار قم لزوم تصویب دستورالعمل مذکور را " صیانت از هویت ایرانی- اسلامی ، ساماندهی نماهای شهری ، ایجاد هماهنگی و همگونی میان نماهای ابنیه شهری ، ضرورت بهره گیری از تدابیر و ابزارهای لازم در فرآیند هدایت و کنترل طرح نمای ساختمان ها در شهر قم، رعایت تدابیر ایمنی و پدافند غیر عامل ،  رعایت مباحث روانشناسی فضایی و آرامش روانی شهروندان دانست.
وی ارتقاء کیفی نما و منظر شهری، حفظ، ارتقاء و احیای فرهنگ معماری و شهرسازی غنی گذشته شهر قم، رعایت مقررات ملی ساختمان و مصوبات شورایعالی شهرسازی و معماری ایران و ضوابط طرح تفصیلی شهر قم و تقویت مشارکت عمومی برای ساماندهی نماهای شهری"، را از اهداف مهم  تصویب دستورالعمل سیما و منظر شهری که به نوعی اصلاح و تکمیل دستورالعمل سیما و منظر شهری، مصوب سال 93 می باشد؛ بر شمرد.
جانقربان تصریح کرد: این دستورالعمل از تاریخ ابلاغ، در فرآیند طراحی، محاسبه، نظارت، اجرا، بهره برداری و نگهداری کلیه ساختمان های واقع در محدوده شهر قم توسط کلیه مالکان، مهندسان ذیربط، مجریان ساختمانی و کلیه دستگاه های تهیه ، تصویب و نظارت بر اجرای طرح های توسعه شهری، شهرداری ها و دیگر مراجع صدور پایان کار ساختمانی، سازمان نظام مهندسی و سایر نهادهای ذیربط، پس از تصویب ، لازم الاجرا می باشد.
 
منبع خبر: اداره کل ارتباطات و بین الملل شهرداری قم
بازدید این خبر: 93

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به شهرداری قم می باشد.